З досвіду...

Екранізація творів В. О. Сухомлинського






 Ранкова зустріч "Найдорожча в світі" 

Виставка дитячих малюнків "Твори В. Сухомлинського в дитячих малюнках"


STEARM-тиждень "Як козаки по сіль їздили"



Методична реклама "Мій найкращий урок"

Вправа "M&M`s щастя" 
Прийом роботи з учнями під час ранкової зустрічі. учням пропонується взяти із торбинки драже. В залежності від кольору цукерки, що дісталася, учень/учениця має сказати: "Я знаю 5..."
- червоний колір - 5 людей, які роблять мене щасливим;
- жовтий колір - 5 місць, які роблять мене щасливим;
- зелений колір - 5 продуктів, які роблять мене щасливим;
- синій колір - 5 предметів, які роблять мене щасливим;
- коричневий колір - 5 справ, які роблять мене щасливим;
- оранжевий колір - 5 спогадів, які роблять мене щасливим.

Урок із курсу "Я пізнаю світ" у 2 класі 
за програмою "Інтелект України" 
з теми "Форма фізичних тіл"


 Створення зони комфорту навчання

 


Заняття з учнями початкових класів з використанням казкотерапії



Веб-квест для учнів 4 класу з предмету "Я у світі" "Подорож Містом Майстрів"  



Свято прощання з початковою школою


Свято Букварика в 1 класі

 
 




Урок літературного читання у 2 класі з використанням методів арт-педагогіки
за твором В. Сухомлинського "Покинуте кошеня"




 

Виховна година з використанням казкотерапії "Сила і доброта" в початкових класах. Розвиток уміння будувати добрі стосунки з оточуючими, корекція поведінкових вад.



Шановні колеги!
Пропоную Вашій увазі мої авторські зошити з каліграфії для 2, 3 та 4 класів. Зошити створено за Програмою  з  каліграфії  з  елементами  розвитку  зв’язного  мовлення варіативної складової Базового навчального плану.
Різноманітні вправи та цікаві завдання (графічні диктанти, вправи на штрихування, каліграфічне списування, ребуси, робота з прислів’ями, створення текстів різних типів тощо) допоможуть краще сформувати навички каліграфічного письма , розвинути увагу, спостережливість, усне та писемне мовлення.
Для полегшення роботи вчителя на уроці до зошитів розроблено розгорнуті конспекти уроків. Уроки побудовано тематично, дібрано цікаву та різноманітну інформацію, яка буде пізнавальною  для учнів. Запропоновано види робіт, які використовують методику розвитку критичного мислення, ТРВЗ, застосування арт-педагогіки та казкотерапії, створення метафор, казок, сенканів, лімериків, каліграм тощо.
Сподіваюсь, що мої напрацювання принесуть Вам користь!
Успіхів Вам у навчанні своїх вихованців красивому письму!


Підготовчі вправи до письма як шлях розвитку каліграфічних умінь та навичок


Формування каліграфічного письма учнів на уроках каліграфії
            Каліграфія - це мистецтво писати чітким, красивим стійким почерком. На позначення цього терміна колись вживалися й інші назви: краснопис, чистописання. Заглядаючи в зошити учнів, ми з кожним днем все більше і більше переконуємося в тому, що у більшості з них, як і у більшості з нас, далеко не каліграфічний почерк.
           Що сталося з почерком, чому так багато помилок, чому навчання  письму викликає найбільші труднощі в початковій школі - ці питання все більше і більше хвилюють вчителів і батьків.
Над уникненням труднощів в каліграфії працювали багато вчених: Д.Б.Ельконін  вважав, що "у дошкільному віці перебудова рухів і дій дитини полягає в тому, що вони починають практично виховуватись, контролюватись і регулюватись самою людиною на основі уявлення про майбутню дію та умови її здійснення". І. П. Павлова  досліджувала утворення тимчасових нервових зв’язків у корі головного мозку.
Проводили аналіз дослідження такі вчені, як, Н. М. Красногорський, О. В. Запорожець, Н. С. Пантіной, М. І. Лісіна, і доводили, що дитина старшого дошкільного віку, як у фізіологічному, так і в психологічному відношенні готова до сприймання нових видів орієнтовно-дослідницької діяльності і на її основі до засвоєння складніших рухових навичок, до яких належать і навички письма.
Загальновідомо, що з того моменту, коли дитина вперше взяла в руки ручку, у домінантній півкулі її мозку починає формуватися новий нервовий центр, який сприяє розвитку мовлення, мислення та, зокрема, таких особистісних якостей, як уважність, спостережливість, охайність, дисциплінованість, уміння доводити справу до кінця тощо. Отже, формування в школярів каліграфічного почерку забезпечує їхній розвиток як особистостей.
Оскільки навчання письма розпочинається в молодшому шкільному віці, формування в учнів красивого та охайного почерку є одним із найважливіших завдань учителів початкових класів.
Письмо – комплексний вид навчальної діяльності. Воно складається з цілої низки структурних компонентів, багатьох правил і умінь, оволодіння якими – складний, тривалий і нелегкий процес не тільки для шестирічних, а й взагалі для учнів початкових класів. Дитина, навчаючись писати, по суті повинна оволодіти трьома основними групами навичок, а саме:
а) технічними – правильно користуватися письмовим знаряддям, координувати рухи руки, дотримуватися гігієнічних правил;
б) графічними – правильно зображувати окремі букви, склади, слова, писати букви з необхідним нахилом, розміщувати їх рівномірно в слові і в рядку, правильно з’єднувати, дотримуватися визначеної віддалі між словами;
в) орфографічними – правильно визначати звуковий і буквений склад слів, коментувати їх написання, самостійно добирати слова.
У процесі письма утворюються зв’язки між елементами мови й рухами, потрібними для їх позначення на письмі. Саме під час утворення цих зв’язків дитина зустрічається з великими труднощами, які зумовлюються високою рухливістю руки, пальців, п’ясті, передпліччя. Кожна ланка руки може рухатись досить швидко і в різних напрямках. Чим рухливі ший орган і чим більша кількість його частин з високою рухливістю бере участь у виконанні рухів, тим складнішими й різноманітнішими виявляються сигнали, які йдуть з периферії до рухового аналізатора, і тим важче забезпечити точність рухів.
Рухи руки гальмуються під впливом зовнішніх факторів: рух за інерцією, важкість самої руки, протидія паперу, одягу, тобто цілий комплекс силових взаємодій, які заважають точному виконанню руху. Щоб запобігти відхиленню руки, дитина мимоволі напружує м’язи, рука втрачає свою рухливість, виникають різні помилки. Отже, щоб дитина навчилася писати, вона насамперед повинна навчитися виконувати рухи легко, вільно, без зайвого м’язового напруження.
Не вміючи добре координувати рух руки, дитина часто механічно в пришвидшеному темпі виконує рухи вгору, вниз, праворуч, ліворуч, змінюючи при цьому не тільки положення руки, а й флангів пальців. І чим швидше вона намагається це зробити, тим очевиднішими стають її відхилення у зображенні певного символу. Форма, розмір, нахил, рух руки на рядку – все це вимагає від дитини зусиль напруження уваги і часу для засвоєння. Якщо за таких умов засвоюються неправильні навички, то виправити їх важко.
Особливості й труднощі письма полягають у необхідності одночасного розвитку рухів руки й очей. Виконання рухів контролюється, корегується, управляється шляхом зіставлення результату з метою руху.
На початкових етапах оволодіння письмом, коли в дитини ще відсутні кінестатичні уявлення, рухи контролюються зором. Педагог пише потрібну букву на дошці, пояснює спосіб дії. Дитина стежить зором, подумки аналізує структуру букви, в корі головного мозку в неї утворюється модель буквеного знака, який треба відтворити в зошиті. Написання букви в зошиті також супроводжується  зоровим контролем, відбувається зорове зіставлення написаного із зразком і коригування величини, форми, положення букви на лінійці та її окремих частин. Дитина має справу з такими просторовими відношеннями як справа, зліва, вгорі, внизу, під лінією, на лінії, посередині рядка та інше. Орієнтування на сторінці зошита, утворення рефлексу на відношення, координація рухів руки, зору дається дитині досить важко.
Учитель має враховувати специфіку самого процесу письма, як складного комплексу дій для того, хто буде ним оволодівати, особливостей системи знаків, які має дитина засвоїти і набути навичок самостійного їх використання.
        
Відхилення молодших школярів від усталених норм написання літер є наслідком сукупності причин, що мають різноплановий характер. Серед них:
1.      Вікові психофізіологічні особливості учнів початкової школи
-         Відсутність стійкої мотивації до навчання.
-         Низька опірність при тривалому напруженні.
-         Обмежені можливості слухового сприймання.
-         Недорозвинення слухового аналізатора та повільність розпізнавання зорової інформації (графічного образу літери, зокрема, рядкової).
-         Несформованість просторових уявлень.
-         Невміння синтезувати частини (елементи) в ціле (букви).
-         Нестійкість уваги.
-         Неточність та повільність рухів під час письма через слабкість дрібної моторики руки.
2.       Окремі індивідуальні особливості першокласників
-         Темперамент (наприклад, флегматик повільніше засвоює навчальний матеріал, потребує більше часу на його відтворення).
-         Властивості характеру (зокрема, неохайність, недисциплінованість, непосидючість, неуважність).
-         Різниця порівняно з іншими учнями класу в розвитку мовлення, мислення, пам’яті, просторових уявлень, уваги; у рівні сформованості уміння слухати, бачити; затримка темпу формування емоційно-вольової сфери.
-         Стан здоров’я (слабкий зір, поганий слух, відставання в психічному чи фізичному розвитку, каліцтва ведучої руки).
-         Ліворукість.
-         Мовленнєві вади.
-         Наявність набутої в дошкільний період звички неправильно тримати ручку в руці, писати елементи літер.
-         Гіперактивність чи гіперповільність.
3.      Недоліки в організації навчального процесу
-         Невідповідність освітлення, повітряного, температурного режимів, кольору і розміру парти санітарно-гігієнічним вимогам, що сприяє розвиткові таких професійних хвороб школярів, як викривлення хребта і короткозорість.
-         Низька якість класної дошки та крейди.
-         Недостатня увага з боку вчителя питанням:
а) організації робочого місця кожного школяра (мається на увазі захаращеність парти зайвими предметами; відсутність на ній спеціальної підставки для підручника, яка дозволяє вивільнити місце для зручного розташування руки першокласника під час письма, та сприяє попередженню перевтоми її м’язів; неправильне розміщення підручника (у праворуких він має знаходитися зліва: на кінчику чи посередині парти) і зошита під час письма, без чого учень на зможе дотримувати потрібного нахилу в написанні літер);
б) формування у школярів умінь швидко й чітко виконувати вказівки вчителя, а також дотримуватися інструкції в процесі самостійного виконання письмових вправ чи завдань, орієнтуватися на сторінці зошита;
в) забезпечення учнів необхідною кількістю індивідуальної наочності, завдяки якій здійснюється усвідомлення  дітьми навчального матеріалу.
-   Невідповідність кулькової ручки будові дитячої руки (наприклад, занадто товста чи важка).
-   Нераціональне чергування праці і відпочинку школярів, що призводить до швидкої перевтоми дітей, а відтак зниження їх працездатності, та є однією з причин появи негативних зрушень у психічному й фізичному здоров’ї учнів.
-   Недотримання педагогом вимог щодо культури записів на дошці, у зошитах і щоденниках школярів.
-   Відсутність своєчасного та належного контролю за якістю письма першокласників.
4.      Недостатній рівень методичної майстерності вчителя через:
-         Недостатнє розуміння ним важливості формування графічної навички письма для розвитку особистості кожного учня.
-         Відсутність необхідної теоретичної підготовки.
-         Поверхове знання вікових психофізіологічних та індивідуальних особливостей першокласників, що унеможливлює організацію педагогом диференційованого підходу до навчання їх письма.
-         Наявність звички планувати навчальну роботу без урахування результатів аналізу діагностичних даних, на основі яких учитель легко міг би встановити причини графічних відхилень окремих школярів та визначити напрямки індивідуальної корекційної роботи з ними.
5.      Недоліки традиційної методики
Учитель, який неформально ставиться до роботи, не може задовольнитися простим констатуванням успіхів або невдач, пов'язаних із застосуванням тих чи інших прийомів навчання і виховного впливу на дитину. Він намагається зрозуміти і усвідомити причини впливу, бо подолання порушень в письмі школярів значною мірою залежить не лише від самих учнів, а й від вчителя, від глибоких знань дитячої психології, від передових методів навчання графіки письма, перевірених педагогічною практикою.
Великою можливістю для вдосконалення технічних і графічних навичок письма молодших школярів є введення до навчального плану початкової школи додаткової години курсу за вибором "Каліграфія (з елементами розвитку зв'язного мовлення)” в 1-4 класах.
Завданнями курсу є:
-          удосконалення графічних навичок і техніки письма молодших школярів;
-          розвиток швидкості письма, умінь аналізувати й виправляти власні графічні помилки;
-          розвиток писемного мовлення учнів 1-4 класів;
-          підвищення рівня орфографічної грамотності учнів;
-          забезпечення     перспективності,     наступності,     спадкоємності     між дошкільною та початковою, початковою й середньою ланками освіти;
-          охорона та зміцнення фізичного і психічного здоров’я дитини;
-          задоволення   запитів   батьків,   дітей   на   надання   освітніх   послуг підвищеного рівня.
Специфіка організації освітнього процесу за програмою "Каліграфія” (з елементами розвитку зв’язного мовлення) 1-4 класи не потребує спеціальної перевірки знань на кожному етапі.
В 2-4 класах продовжується робота щодо розвитку дрібної моторики руки, розпочата в першому класі. Особлива увага надається розвитку вмінь писати друковані рукописні рядкові і великі букви українського алфавіту; поєднувати букви в процесі написання слів, використовуючи природні способи поєднань (верхнє, нижнє і середнє); зберігати правильну форму, широту, висоту букв, правильність поєднань під час письма слів, речень; писати зв'язно, ритмічно букви в словах і реченнях, правильно розташовуючи їх у рядку; позначати звуки, сприйняті на слух, відповідними рукописними буквами; писати під диктовку букви, склади, а також слова, вимова і написання яких збігаються; списувати рукописні склади, слова, речення; записувати рукописними буквами друковані літери, склади, невеликі слова; зіставляти графічну форму друкованих і рукописних рядкових і великих букв.
         Як показує практика, монотонне й одноманітне написання букв чи слів стомлює учня, не викликає в нього інтересу, не активізує розумових і творчих здібностей. Що слід зробити, щоб увиразнити цю роботу? Слід, насамперед, створити емоційний стан. Зацікавленість — основа успіху дітей на уроках письма.  Тому, готуючись до кожного уроку каліграфії я намагаюся дібрати матеріал та об'єднати його, по можливості, спільною темою. На початку уроку проводжу актуалізацію опорних знань та життєвого досвіду  учнів. Школярі залюбки відгадують загадки, пригадують те, що вони знають про істоту чи предмет, про який говорилося в загадці. Я ж повідомляю їм щось нове, те, чого раніше вони не знали.
         На цьому етапі уроку практикую слухання музики чи роботу з літературними творами, розгадування кросвордів та ребусів, часто проводжу вправи на спостережливість та розвиток уваги (наприклад: «Порахуй іграшки», «Знайди спільне», «Знайди відмінне»), використовую вправи «Лабіринт» або «Прочитай прислів’я (скоромовку) за стрілками». Подобаються дітям і «Абеткові ігри», коли на кожну букву алфавіту потрібно назвати ягоду, квітку тощо.
         Окремим етапом уроку каліграфії є підготовка руки учня до виконання письмових вправ. Підготовка руки дитини до письма передбачає розвиток:
-  зап’ястку руки й дрібних м’язів пальців;
-  координації рухів руки, пальців, очей, передпліччя;
-  розвиток окоміру (вміння визначити центр, середину, підпорядкувати рухи руки, очей контролю свідомості);
-  просторових уявлень (зліва, справа, внизу, над і під лінією, між лініями);
-  плавності, точності й ритму рухів;
-  уміння проводити протягом 0,5 хв безвідривні лінії олівцем на папері, в зошиті.
         З цією метою пропоную школярам вправи на сполучення точок, проведення безвідривних ліній, проведення кривих ліній за пунктиром, обведення контурів предметів по штриховій лінії, декоративне малювання, малювання по клітинках за зразком тощо.
         Вважаю, що на увагу педагогів заслуговує така вправа, як «Лабіринт». Її мета – розвинення наочно-образного мислення, уваги, та дрібної моторики руки,  здатності до самоконтролю. Але необхідно виконувати цю вправу правильно. А саме: виконувати варто лише в заданому напрямку – від початку (входу в лабіринт), а не навпаки. Другим важливим правилом є проведення лінії чітко по середині доріжки, намагаючись зобразити її рівною.
Особливу увагу на уроках каліграфії я приділяю різним видам штрихування, які сприяють розвитку і зміцненню дрібної мускулатури кисті руки, відпрацювання координації рухів. А саме: штрихування прямими лініями (вертикальними і горизонтальними), штрихування похилими лініями, штрихування уривчастими короткими лініями, штрихування півовалами предметів овальної форми (шишка, рибка, качан кукурудзи), штрихування спіральними лініями предметів круглої і овальної форми (коло, овал, слива, вишня, жолудь), штрихування лініями з петлями, центричне штрихування (від центру), штрихування крапками зображень яблука, груші, моркви, вишні, буряка… Програмою передбачене також мішане штрихування: в одному орнаменті або візерунку поєднуються кілька видів штриховки.
Правила штриховки дуже прості: штрихувати лише в заданому напрямку, не виходити за межі малюнка, дотримуватись однакових відстаней між лініями штриховки. 
Штрихуючи, дитина не відчуває втоми, вона робить це вільно, хоча рука її виконує ті ж рухи, що і при письмі букв. Але штриховка – це не тільки зміцнення руки, а й розвиток мовлення школярів, збагачення словникового запасу за допомогою цих самих малюнків.
Мої другокласники з нетерпінням чекають ще одного виду роботи. Це – графічний диктант. Вони уважно слухають команди вчителя та старанно проводять лінії, намагаючись передбачити майбутнє зображення.
Графічні диктанти допомагають запобігти таким типовим труднощам у навчанні, як нерозвиненість орфографічної зіркості, непосидючість і неуважність. Вони розвивають у дитини довільну увагу, просторову уяву, дрібну моторику пальців рук, координацію рухів, посидючість.
Обов’язковим моментом кожного уроку є пальчикова гімнастика. Адже відомо, що на момент вступу дитини до школи у неї ще не закінчено окостеніння пальців кисті. У самому зап’ястку дитини тільки п’ять слаборозвинених кісточок (потім з’являється шоста), які не притискаються одне до одного.
Тому часто у шестиліток зображення прямої риски, овалу супроводжується помітним тремтінням пальців кисті, в результаті чого прямі лінії виходять зігнутими, овал ─ зигзагоподібним і не завжди замкненим.
Ось чому перед виконанням графічних вправ я пропонуємо проводити пальчикову гімнастику, яка також пов’язана з мовленнєвим розвитком дітей. Зображення руками мишок, зайчиків, пташок та іншого супроводжується розучуванням і хоровим декламуванням невеличких віршиків про них.
Кожну вправу пальчикової  гімнастики варто виконувати декілька разів по черзі обома руками. Вправи пальчикової гімнастики, художньо-зорові образи літер віршований дидактичний матеріал зроблять уроки цікавими та ефективними. А ще доказано вченими, що тонкі рухи пальців рук позитивно впливають на розвиток дитячої звуковимови та загальних інтелектуальних здібностей.
На наступному етапі уроку каліграфії є робота щодо корекції та удосконалення каліграфічних вмінь. За зразком вчителя на дошці та початком  у зошиті учні продовжують створювати розчерки. Такі вправи розвивають вільні рухи руки під час письма учнів, сприяють розвитку уміння школярів не напружувати руку, укріплюють  в дитини впевненість у власних можливостях.
Для закріплення правильної правильного нахилу у процесі письма, однакової висоти і ширини букв, відстані між буквами, словами і реченнями я використовую на уроках елементи графічного шаблону В. Федієнка, що являє собою густу похилу сітку, кожна чарунка якої призначена для вписування в неї елемента цифри, букви або з'єднання. Після написання в такому шаблоні школярі повторно намагаються так само написати   уже у звичайному зошиті.
Обмінюючись зошитами учні пробують аналізувати каліграфічні помилки в зошиті свого товариша, порівняти написане товаришем із своїм, знайти недоліки, які заважають письму бути каліграфічним.
 До таких каліграфічних помилок належать:
• Не дотримуються інтервали між літерами у словах, нерівномірно розставляються слова на рядку
• Букви пишуться занадто розтягнуто або занадто вузько
• Спостерігається різноспрямованість нахилу або надмірний нахил вправо чи вліво
• Не дотримується розташування букв щодо ліній рядка, тобто немає лінійності при письмі
• Не витримується потрібна висота літер
• Виявляється ламана, химерність написаного
• Має місце незграбність, «заборність» письма
• Не дотримується зв'язність букв при письмі
• Спостерігається повна нерозбірливість, «каша».
Уроки каліграфії передбачають роботу з розвитку зв’язного мовлення. З метою закріплення правильної вимови та написання словникових слів пропоную кросворди, анаграми, ребуси. Використовую на уроках роботу із словниками.
Школярі утворюють речення до малюнків, поширюють їх за допомогою питань, працюють з деформованим текстом. На уроках каліграфії учні знайомляться з фразеологізмами, прислів’ями, усталеними порівняннями, добирають римовані слова та відновлюють вірш. Пропоную роботу в парах по створенню діалогу за малюнком.
В 2 класі розвиток мовлення переважно усного спрямування. Але за бажанням школярі можуть відтворити в зошитах проговорене в класі. Учні складають казки за малюнком та поданим початком, за серією малюнків, придумують продовження відомої казки. Також створюють описи, знайомляться з правилами побудови сенкану. Вважаю, що у навчанні зв’язного мовлення треба дотримуватись принципу зв’язку мовлення і мислення, а також взаємозв’язку усного та писемного мовлення.
Я вважаю, що формування навичок красивого, правильного каліграфічного письма - це одна з основних проблем початкової школи, бо почерк - це душа людини, її обличчя. Зробимо так, щоб і душа, і помисли, і почерк були красивими, а це буде насолодою для інших — читачів, бо ще, на жаль, часто зустрічаються в шкільній практиці учні з поганими почерками і це насамперед провина вчителя початкових класів, який не зумів прищепити любові до письма. Адже написане з любов'ю і читається з любов'ю.
Щоб навчання каліграфічного письма було успішним, систематичним і послідовним, слід домагатися правильного написання букв під час виконання будь-яких письмових робіт. "Учнівські зошити — дзеркало всієї виховної роботи", - писав В.Сухомлинський. Молодому вчителеві він радив: "Побачите гарне, чітке, грамотне письмо переважної більшості дітей — це вже прямий орієнтир: у даному класі можна навчитися багато чого... Зошити - це результат усього педагогічного процесу" і одночасно реалізація всіх навичок, які сформувалися в процесі навчання грамоти.

Урок каліграфії з елементами розвитку зв’язного мовлення у 3 класі
Тема: Написання букв з виносними елементами. Складання загадок за формулою.
Мета: закріплювати навички каліграфічного написання малих літер з виносними елементами ( д, з, у); удосконалювати навички підбору порівнянь,  редагування речень;  вчити складати текст-опис; сприяти розширенню обізнаності учнів; виховувати любов та турботливе ставлення до лісових мешканців.
Обладнання: куб, малюнок капустини, літака, гребінця; картки з формулами і малюнками для створення загадки в групах; демонстраційні формули для створення загадок із зразками
Хід уроку
        I.            Організаційний момент
    II.            Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів
1.     Бесіда:
-         Що означає слово «каліграфія»? (Слово «каліграфія» перекладається з грецької мови як «красиве письмо». Каліграфією називають уміння писати чітким, рівним, красивим почерком.
-         Хто з вас може похвалитися тим, що вміє красиво писати, піднесіть руки?
-         Почерк людини такою ж мірою унікальний, як і відбитки пальців. Однак залежить від самої людини. Панує думка що почерк залежить від характеру, темпераменту, генів і навіть від настрою людини. Тому часто за охайністю, чіткістю, правильністю почерку судять про характер людини. А ще ми дуже часто пишемо не для себе, а для іншої людини, яка буде читати написане. Тому розбірливе, охайне письмо – це вияв поваги до того, хто буде читати.
-         Що потрібно для того, щоб навчитися пиати красивим почерком?
2.     Повідомлення теми та мети уроку.
-         Тож сьогодні ми з вами виконаємо вправи, які тренують нашу руку, готують її до письма, закріпимо вміння писати малі букви з виносними елементами та будемо вчитися  складати  загадки.
3.     Відгадування загадки.
-         Ось із загадки ми і розпочнемо наш урок:
Куля з безлічі листочків, 
Ще й стирчить на ніжці. 
Садять в декілька рядочків, 
Квасять потім в діжці. (Капуста)
4.     Вправа «Кубування» (на гранях куба запитання: Що це? Яким буває? Чим було раніше? Яким стало? Що буде потім? Як інакше застосувати?
-         Давайте пригадаємо, що ми знаємо про цей предмет за допомогою ось цього чарівного куба:
Що це? Рослина, овоч, качан …
Яким буває? Броколі, цвітна, білокачанна, кольрабі, червона, брюссельська, кале, пекінська, романеско…
Що було раніше? Насінина, розсада…
Яким стало? Велика, кругла, туга…
Що буде потім? Борщ, вареники, салат…
Як інакше застосувати? Нагодувати кролів, прикласти до голови – знімає температуру тіла, виготовити виріб…
III.            Вправи з розвитку дрібної моторики рук
1.     З'єднання за точками та штрихування малюнка капусти


2.     Графічний диктант: відступити вниз 2 клітинки, праворуч – 3.
-         Чиє зображення отримали?
-         Чому саме зайчик?
3.     Пальчикова гімнастика «Зайчик»
На землі сніжок лежить,
(Плавні рухи руками, розвести їх над “землею”)
Зайчик по сніжку біжить.
(Пальчикова фігурка, “зайчик”)
Мерзнуть вушка,
(Згинати й розгинати пальці – “Вушка”)
Мерзнуть лапки,
(Ворушити всіма пальцями, згинаючи і  розгинаючи їх)
Бо без валянців
(Утворити немовби дві “мисочки” долонями)
Та шапки. Ой!
(Двома долонями зобразити над головою шапку: однойменні пальці обох рук торкаються один одного; розводячи лікті, розвести притиснуті пальці, округлити фігуру й піднести над головою)
                                          .
IV.            Корекція та удосконалення каліграфічних вмінь.
1.     Каліграфічне написання букв
1)    Знати букву у малюнку


2)    З яких елементів складається письмова мала буква з?
3)    Пояснення написання букви
4)    Написання рядка букви
5)    В яких ще буквах є такі елементи? (д, у)
6)    Письмо букв д, у
2.     Списування з рукописного тексту з логічним завданням: роз'єднати слова та записати прислів’я:
Полохливийзаєцьіпенькабоїться
(Полохливий заєць і пенька боїться)
3.     Списування з друкованого тексту фразеологізмів.
Ганяти за двома зайцями – намагатися одночасно здобути успіх у двох і більше справах; братися за кілька справ одночасно.
Убити двох зайців – виконати одночасно дві справи.
   V.            Розвиток зв’язного мовлення


Я вам нею натякаю, 
нею думать спонукаю, 
щоб кмітливий врахував, 
що я нею приховав, 
вас морочачи навмисне, 
і тоді відгадка зблис
не.
1.     Ознайомлення учнів з видами загадок.
-         Загадки бувають різних видів. Перший вид – це коли описується предмет чи явище, де перераховуються його основні ознаки. Відгадайте таку загадку:
Довгі ноги, довгий ніс,
По болоті ходить скрізь.
(Лелека)


-         Інший вид загадок, коли в ній застосовується метафора. А що таке метафора? Метафора — перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності. Отже, предмет зображення в загадці називається не прямо, а інакомовно, приховано. Ось приклад такої загадки:
Стоїть корито,
Повне води налите.
(Ставок)
-         Іще є загадки-запитання: Що було «завтра», а буде «вчора»? (Сьогодні). Таких загадок-запитань є багато жартівливого змісту: Скільки картоплин у горщик улізе? (Ніскільки, адже картопля не лазить)
-         А дітлахи найбільше полюбляють загадки-добавлянки:
По траві повзла змія.
Налякався добре
 я.
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився …
(Вуж)
-         Що важливе в такій загадці? (Рима)
2.     Пояснення створення загадки.
-         Однією із загадок є така, що має в собі відмінне порівняння. Наприклад: Біле, а не сніг. Солодке, а не мед. Що це? (Цукор)
-         Для складання загадки необхідно з'ясувати для їхньої характеристики ознаки, властивості (колір, дії, форму, розмір тощо) та взаємозв’язки
-         Алгоритм складання загадки (за зразком на дошці):
1)    Обрати об’єкт.
2)    Записати ліву частину таблиці.
3)    Записати праву частину таблиці.
4)    Встановити слова-зв'язки.
5)    Прочитати загадку.
Асоціативна загадка про ГРЕБІНЕЦЬ
На що схоже?
Слова-зв'язки
Чим відрізняється?
Паркан

ЯК… АЛЕ НЕ …
Не перелізти
Пилка
Не пиляє
Трава
Росте
Зразок: Як паркан, але не перелізти; як пилка, але не пиляє; як трава, але не росте.
Загадка за діями про ЛІТАК
Що робить?
Слова-зв'язки
Який об’єкт робить так само?
Літає

ЯК… АЛЕ НЕ …
Птах
Гуде
Джміль
Залишає слід
Крейда
Зразок: Літає, але не птах; гуде, але не джміль; залишає слід, але не крейда.
3.     Робота в групах: Складання загадок з використанням поданих моделей за картками.
4.     Самостійне створення загадок.


VI.            Підсумок уроку

Казкотерапія як частина виховного процесу дітей

Одним з ефективних методів роботи з дітьми, що зазнають ті або інші емоційні і поведінкові труднощі, є казкотерапія. Цей метод дозволяє вирішувати ряд проблем, що виникають у дітей дошкільного, молодшого шкільного та інших вікових категорій. Зокрема, за допомогою казкотерапії можна працювати з агресивними, невпевненими, сором'язливими дітьми; з проблемами сорому, провини, брехні, прийняттям своїх почуттів, а також з різного роду психосоматичними захворюваннями, энурезами і т.д. Крім того, процес казкотерапії дозволяє дитині актуалізувати і усвідомити свої проблеми, а також побачити різні шляхи їх вирішення.
Чому казка так ефективна при роботі з дітьми?
У дитини сильно розвинений механізм ідентифікації, тобто процес емоційного об'єднання себе з іншою людиною, персонажем і привласнення його норм, цінностей, зразків як своїх. Тому, сприймаючи казку, дитина, з одного боку, порівнює себе з казковим героєм, і це дозволяє йому відчути і зрозуміти, що не тільки у нього є такі проблеми і переживання. З іншого боку, за допомогою ненав'язливих казкових образів дитині пропонуються виходи з різних складних ситуацій, шляхи вирішення виниклих конфліктів, позитивна підтримка його можливостей і віри в себе. При цьому дитина ототожнює себе з позитивним героєм. Це дозволяє дитині засвоювати правильні моральні норми і цінності, розрізняти добро і зло.
         Вашій увазі пропонується відео арт-заняття у 4 класі з використанням казкотерапіїї «Сила і доброта» (скорочено)




Метод проектів – метод, що руйнує шкільну рутину

Проект може застосовуватись як на уроках, так і в позакласній роботі, орієнтований на досягнення цілей самих учнів, тому неповторний; формує значну кількість навчальних і життєвих компетентностей... Читати далі

Пошуково-дослідницька діяльність як розвиток інтелектуально-творчого потенціалу особистості молодшого школяра
 Актуальність проблеми формування досвіду дослідницької діяльності та розвитку дослідницьких здібностей дітей зумовлюється концептуальними положеннями та державними вимогами реформування освіти в Україні, спрямованими на становлення особистості учня, розвиток його здібностей і обдарувань, наукового світогляду. Упровадження нового Державного стандарту... Читати далі


Формування інформаційної компетентності 
    Електронна презентація Переглянути




Застосування на уроках дидактичних ігор з використанням ІКТ

Потужний потік нової інформації, реклами, застосування комп'ютерних технологій на телебаченні, розповсюдження ігрових приставок, електронних іграшок і комп'ютерів мають великий на виховання дитини і її сприйняття навколишнього світу. Істотно змінюється і характер її улюбленої практичної діяльності - гри, змінюються і її улюблені герої і захоплення. Раніше інформацію з будь-якої теми дитина могла отримати за різними каналами: підручник, довідкова література, лекція вчителя, конспект уроку.  Але, сьогодні, з огляду на сучасні реалії, вчитель повинен вносити в навчальний процес нові методи подачі інформації. Виникає питання, навіщо це потрібно. Мозок дитини, налаштований на отримання знань у формі розважальних програм по телебаченню, набагато легше сприйме запропоновану на уроці інформацію за допомогою медіа засобів.
            При підготовці до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це УРОК, а значить складає план уроку виходячи з його цілей, при відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін. При цьому комп'ютер не замінює вчителя, а тільки доповнює його.
             Комп'ютер може використовуватися на всіх етапах: як при підготовці уроку, так і в процесі навчання: при поясненні нового матеріалу, закріпленні, повторенні, контролі.
Важливе значення мають ІКТ для підвищення мотивації та пізнавальної активності за рахунок різноманітності форм роботи, можливості включення ігрового моменту: вирішиш вірно приклади - відкриєш картинку, повставляєш правильно всі букви – просунеш  ближче до мети казкового героя.
              Комп'ютер дає вчителю нові можливості, дозволяючи разом з учнем отримувати задоволення від захопливого процесу пізнання, не тільки силою уяви розсовуючи стіни шкільного кабінету, але за допомогою новітніх технологій дозволяє зануритися в яскравий барвистий світ. Таке заняття викликає у дітей емоційний підйом, навіть відсталі учні охоче працюють з комп'ютером.
             За допомогою ІКТ можна урізноманітнити будь-який урок яскравими ігровими моментами. У практичній роботі можна використати такі ігри: 
«Знайди маршрут» (на уроках математики): розв’язування кругових прикладів. При правильному розв’язуванні прикладу літак ( метелик, пташка) переміщується до наступного. 
«Боксери» (на уроках математики): на обчислення та порівняння. Потрібно з’ясувати, котрий з боксерів (у червоному чи синьому - виграє раунд.
«Розжени хмарки» (на уроці рідної мови): за умовою – на сонечко набігли хмарки і потрібно їх розігнати – вставити іменники у речення.
 «Прочитай  лист» (на уроці рідної мови): за умовою гри – ми знайшли незвичайну пляшку. Це послання про допомогу. Але деякі слова затекли водою. Потрібно прочитати лист – вставити закінчення.
«Веселі пташки» (на уроці читання): кожна пташка має свою скоромовку. Щоб її побачити, необхідно натиснути на вибрану пташку. З’являється скоромовка, учні її пригадують та промовляють. Щоб повернутися на сторінку із пташками, потрібно натиснути малюнок.
 «Швидкий метелик» (на уроці російської мови): слідкуючи за польотом метелика, учні читають речення, а потім намагаються прочитати його у зворотньому напрямку. Це речення-паліндроми. Вчитель може допомогти учням, натискаючи відповідну кнопку «назад». Необхідно наголосити, що всі склади треба читати справа наліво.
«Порівняльні круги»: за допомогою кругів Ейлера-Венна робимо порівняльний аналіз російських та українських народних казок.
Інтерактивну вікторину «Перевтілення казкових артефактів» можна використати на уроках «Я і Україна», трудовому навчанні, в позанавчальній роботі.
Застосування сучасних інформаційних технологій у навчанні - одна з найбільш важливих і стійких тенденцій розвитку світового освітнього процесу. У вітчизняній загальноосвітній школі в останні роки комп'ютерна техніка й інші засоби інформаційних технологій стали все частіше використовуватися при вивченні більшості навчальних предметів.
Інформатизація істотно вплинула на процес придбання знань.
 Нові технології навчання на основі інформаційних і комунікаційних дозволяють інтенсифікувати освітній процес, збільшити швидкість сприйняття, розуміння та глибину засвоєння величезних масивів знань. 

Тренінг як організація інтерактивної діяльності школярів (опис досвіду)
Під час уроку-тренінгу створюється неформальне, невимушене спілку­вання учнів-учасників тренінгу, яке відкриває перед групою безліч варіантів розв’язання проблеми, сприяє розвитку групової динаміки, міжособистісних взаємин. Мої вихованці в захваті від тренінгових методів, тому що ці методи роблять про­цес навчання цікавим, не обтяжливим... Читати далі

Електронна презентація Переглянути



Вибір методів відкриття нових знань молодшими школярами

Сучасна освіта вимагає зміни стереотипів, поглядів, методів і прийомів навчання. Тому на зміну вчителю авторитарному приходить учитель творчий, креативний, гнучкий, який може адаптуватися до вимог сьогодення, сучасних дітей та батьків, європейського напрямку в освіті, і при цьому дає ґрунтовні знання на цікавих уроках...   Читати далі


Формування креативного розвитку молодших школярів шляхом  застосування в навчально-виховному процесі педагогічних  інновацій
(опис досвіду)
Основна ідея мого досвіду полягає у відмові від механічного перенесення знань, у проблемно-пошуковій діяльності учнів, які йдуть шляхом дослідження до формування проблем, гіпотез, пошуку шляхів їх розв’язання, формування понять та їх пояснення...  Читати далі  

Електронна презентація Переглінути 

2 коментарі:

  1. Доброго дня, Томаро! Зацікавилася вашими розробками та зошитами з каліграфії .Чи є гриф Міністерства освіти, щодо використання їх у навчальному процесі. Дякую!

    ВідповістиВидалити