пʼятниця, 18 березня 2016 р.

Всесвітній день сну


Вперше Всесвітній день сну був проведений 14 березня 2008 року і з тих пір проводиться щорічно, в п'ятницю другого повного тижня березня, в рамках проекту Всесвітньої організації охорони здоров'я з проблем сну і здоров'я.
Сну людина віддає майже третину свого життя. Сон - це циклічне явище, що становить зазвичай 7-8 годин на добу, протягом якого 4-5 циклів змінюють один одного. Кожен цикл включає в себе дві фази сну: фазу повільного і швидкого сну.
В момент, коли людина засинає, починається повільний сон, що включає 4 стадії. Перша стадія являє собою дрімоту: свідомість людини починає «пливти», з'являються різні неконтрольовані образи. Це сон неглибокий, триває до 5 хвилин.
При другій стадії людина занурюється в обійми Морфея повністю. Якщо дрімаючого нічого не потривожить, тоді дрімота перейде в другу фазу сну, тривалістю 20 хвилин.
Третя стадія повільного сну характеризується зануренням у глибокий сон. Часом самого глибоко і міцного сну.
Є і четверта стадія, в цей період розбудити людину досить важко. Під час стадій повільного сну в людському організмі знижується температура, знижується обмін речовин, сповільнюється серцевий ритм і дихання, розслаблюються м'язи, очні яблука під закритими повіками роблять плавні, повільні рухи. В цей час зростає вироблення гормону росту, відбувається регенерація тканин організму.
І раптом через хвилин 20-30 глибокого сну мозок знову повертається у другу фазу неглибокого сну. Так, ніби мозок прагне прокинутися, а тому починає зворотний хід. Але замість прокидання, він переходить не до першої, а до п'ятої фази сну – швидкого сну, що отримав назву «РЕМ-сон».
Фаза повільного сну десь через 1,5 години змінюється фазою швидкого сну. В цей період в організмі людини активізується робота всіх його внутрішніх органів, але одночасно м'язовий тонус сильно падає і тіло стає повністю знерухомленим. Під час швидкого сну в організмі відбуваються процеси абсолютно зворотні повільному сну: температура підвищується, серцевий ритм і дихання посилюються, очні яблука починають рухатися різко і швидко. При повній нерухомості сплячої людини, мозок його, надзвичайно активний. Саме зараз людина бачить більшість своїх сновидінь. Триває швидкий сон близько 10-20 хвилин. Потім все знову повторюється. Після закінчення фази РЕМ, знову в строгій черговості ідуть друга, третя, а потім і четверта фази сну. Тривалість швидкого сну в останніх циклах, до кінця ночі, збільшується, а повільного - скорочується.
Сон для людини в деякій мірі, важливіше їжі. Без їжі людина може прожити близько 2 місяців, а ось без сну дуже мало. Експериментів, які б з'ясували життєздатність людини без сну, вчені не ставили. Але щоб це зрозуміти, достатньо згадати кари, що проводилися в стародавньому Китаї, позбавлення сну – найжорстокіші з них. Люди, яких примусово позбавляли сну, не проживали довше 10 днів.
Один з експериментів, проведених вченими сучасності, показав, що у людини вже на п'яту добу погіршується слух і зір, порушується координація рухів, можуть початися галюцинації, розсіюється увага, індивідуум стає не здатним до цілеспрямованої діяльності. Основна маса людей за цей час, втратила у вазі, незважаючи на інтенсивність живлення. На 8 добу експеримент був зупинений за вимогами «піддослідних» - люди більше не змогли.
Проводилися досліди, при яких позбавляли сну людини, щоб з'ясувати значення кожної фази сну. На певній стадії, людину будили, потім він знову засинав. Результати фіксували за допомогою спеціальних приладів. Як показали досліди, якщо позбавляти людину швидкого сну, то вона стає агресивною, розсіяною, знижується пам'ять, виникають страхи і галюцинації. Таким чином, прийшли до висновку, що швидкий сон необхідний для відновлення функцій нервової системи організму, саме її відновлення і відбувається під час швидкого сну.
Поки ж йде повільний сон в мозку людини відбувається обробка всієї інформації, отриманої за день. Саме цим і пояснюється інтенсивна робота мозку, вона необхідна для впорядкування та класифікації інформації, що надійшла в мозок за час неспання. Нова інформація при цьому зіставляється з минулою, що давно зберігається в пам'яті, знаходячи своє власне місце в системі уявлень, наявних у людини про навколишній світ. Вона вимагає осмислення, переробки або доопрацювання існуючих уявлень. Тому для цього потрібна активна творча робота мозку, яка відбувається, як вважають, під час глибокого сну. В переробленій, впорядкованій формі, з комплексом органічних взаємозв'язків з досвідом минулого, здійснюється фіксування і подальше зберігання в довготривалій пам'яті мозку нової інформації. Саме тому штучне позбавлення людини цієї фази сну призводить до різних розладів пам'яті і здатне викликати психічні захворювання.


Немає коментарів:

Дописати коментар